صفحه اصلی درباره ما قوانین و مقررات راهنما فی بلیط تماس با ما

در حال تلاش هستیم تا این قسمت را راه اندازی کنیم.

در حال تلاش هستیم تا این قسمت را راه اندازی کنیم.

بلیط چارتر هواپیما چیست؟

بلیط چارتر هواپیما چیست؟

تا به امروز شاید تعداد دفعات زیادی بلیط چارتر هواپیما به گوشمان رسیده باشد و به این فکر فرو رفته باشیم که بلیط چارتر با بلیط معمولی یا به اصطلاح "سیستمی" چه فرقی دارد؟ چه مزایا و معایبی برای ما دارد؟ از کجا می توان آن را خریداری کرد؟ بهترین زمان برای تهیه ی بلیط های چارتری هواپیما چه موقع است؟ ما می خواهیم به تمامی سوالاتی که در مورد بلیط چارتری هواپیما که تا به الان به گوشتان رسیده است را پاسخ دهیم.

معنا و مفهوم چارتر و بلیط چارتری

در ابتدا اجازه بدهید تا با معنی چارتر آشنا شویم، چارتر در لغت به معنی " دربست کرایه دادن" است. چارتر برای هتل، قطار، هواپیما یا هر چیزی که در صنعت گردشگری به تعداد زیادی از آن موجود باشد و بتوان کرایه داد را چارتر می گویند ولی در ایران ما بیشتر با بلیط چارتر هواپیما سروکار داریم. آژانس های گردشگری معمولا در ایام تعطیلات اقدام به ارسال پیامک های با عنوان تورهای ارزان یا تورهای لحظه آخری ارزان، سعی بر فروختن راحت تر صندلی هایی که یکجا از ایرلاین ها خریداری کرده اند را می کنند. آژانس ها با چارتر کردن هواپیما در مسیرهای پر تردد مانند بلیط چارتر هواپیما تهران _ مشهد، بلیط چارتر هواپیما مشهد _ تهران و بلیط چارتر هواپیما تهران _ استانبول که هر روز از سال متقاضی خود را دارد، فروش خود را تضمین میکنند. در نتیجه آژانس های هواپیمایی به دو مسئله ی مهم برای چارتر کردن پرواز همیشه توجه دارند: 1 _ مسیر 2_ زمان. تنها آژانس های گردشگری نیستند که صندلی های هواپیما را چارتر می کنند، بلکه ارگانهای دولتی و خصوصی که می خواهند تمامی کارکنان خود را به سفر بفرستند هم اگر تعدادشان به حد نصاب برسد به جای اینکه برای تک تک کارکنانشان بلیط تهیه کنند، یک پرواز را چارتر می کنند که هم در هزینه صرفه جویی شود و هم فضای راحتی را برای کارکنانشان فراهم آوردند.

معنا و مفهوم چارتر و بلیط چارتری

تفاوت میان بلیط چارتری و سیستمی هواپیما

تفاوت میان بلیط چارتری ارزان یا سیستمی در این است که با تهیه بلیط چارتر هواپیما ارزان دیگر نمی توان تاریخ آن را تغییر داد یا بلیط را کنسل کرد مگر در شرایط خاص که درصد کمی از مبلغ استرداد میشود. حال آنکه اگر با کمی صبر و حوصله و گشت زدن در سایت هایی همچون علی بابا و فی بلیط یا با استفاده از موتورهی جستجوگری مانند تی چارتر، چارتر 724 و ملی چارتر می توانید با مقصد خود را پیدا و خریداری کنید. آژانس ها زمانی که نزدیک به زمان پرواز هستند و هنوز صندلی خالی برایشان مانده باشد قیمت بلیط چارتر خود را به شکل قابل ملاحظه ای پایین می آورند تا صندلی خالی نداشته باشند در این زمان است که ما می توانیم به ارزانترین قیمت ممکن بلیط خود را تهیه کنیم. صبر کنید همیشه این نوع بلیط ها برای ما خوشایند نیستند; مثلا زمانی که پروازها در پیک خود قرار دارند و تمامی پروازها بسته شده باشند و شما مجبور هستید به صورت هوایی سفر کنید با قیمت های نجومی بلیط های چارتری مواجه خواهید شد در اینجاست که زمان، در تهیه بلیط های چارتر نقش مهمی را ایفا می کند. از معایب دیگر این نوع بلیط ها می توان به این اشاره کرد که هزینه بلیط کودکان بالای 2 سال مانند بزرگسالان محاسبه می شود که در بلیط سیستمی اینگونه نیست پس به خانواده هایی که پرجمعیت هستند این نوع بلیط ها توصیه نمی شود و فقط در بهترین زمان ممکن باید بلیط چارتر تهیه کنند که به سودشان باشد. حال در یک جدول به صورت خلاصه میخواهم تفاوت میان این دو بلیط را برایتان بازگو کنم که به راحتی خودتان مقایسه کنید.

بلیط چارتری
بلیط سیستمی
کنسلی : ندارد
کنسلی : دارد
تغییر تاریخ : ندارد
تغییر تاریخ : دارد
قیمت(بر اساس زمان) : ارزان
قیمت(بر اساس زمان) : گران
قیمت(بر اساس سن) : ندارد
قیمت(بر اساس سن) : دارد

نحوه خرید بلیط چارتری

خرید بلیط هواپیما چارتر به دو صورت است; 1_حضوری 2_ غیر حضوری. در جامعه ی امروزی به دلیل پیشرفت تکنولوژی و علم، کارکردن با اینترنت کار ساده ایست پس تقریبا در آینده ی نزدیک خریدن بلیط چارتری یا سیستمی هواپیما از دفاتر خدمات گردشگری به صورت حضوری جز در صورت اجبار منسوخ خواهد شد. با کمی گشت زدن در اینترنت در سایت ها و موتور های جستجویی که قبلا اشاره شد می توان به راحتی بلیط مورد نظر را پیدا کرد با این کار هم می توان قیمت بلیط ها را با هم مقایسه کرد و ارزانترین را خریداری کرد( البته تفاوت زیادی بین قیمت ها نیست) و هم در وقت خود صرفه جویی کرد.

نتیجه گیری

مفهوم چارتر یا چارتر ارزان در صنعت گردشگری انحصار یا در اختیار بودن است که در ایران در خطوط هوایی کاربرد بسیاری دارد. ما با دانستن اینکه بلیط چارتری چه مزایا و معایبی برای ما دارد می توانیم بهترین انتخاب را در خرید خود داشته باشیم. در کل می توان گفت بلیط چارتری برای اقتصاد جامعه مفید است و چرخه کوچکی از اقتصاد را به حرکت در می آورد به این صورت که به جای اینکه یکه هواپیما با صندلی های خالی در مسیر خود رفت و آمد داشته باشد با سیستم چارتری که تعبیه شده است یک آژانس هواپیمایی آن صندلی ها را خریداری کرده و با ارزان کردن بلیط ها در لحظه ی آخر یا هر روشی را به کار میگیرند که آنها را به فروش برسانند. این کار برای افرادی که شرایط مالی برای تهیه بلیط هواپیما را هم ندارند مفید است به این صورت که به راحتی میتوانند این بلیط های چارتری ارزان را تهیه کنند و بدون فکر و دغدغه مالی به کار خود برسند، ولی لازمه ی آن همانطور که ذکر شد بهترین زمان سفر و جستجوی مناسب در سایت های معتبر برای تهیه آن است. به این دلیل است که می توان گفت این نوع بلیط ها چرخه ی کوچکی از اقتصاد را به حرکت در می آورند و تقریبا معامله ای دو سر برد هم برا ایرلاین ها و هم برای مردم است، ولی نه برای همیشه. تنها نکاتی که برای تهیه بلیط چارتری هواپیما باید در نظر گرفت این هست که بلیط چارتری کنسلی ندارد، امکان تغییر تاریخ ندارد، قیمت کودکان بالای 2 سال با بزرگسالان یکیست، بهترین زمان خرید بلیط های چارتری ارزان در روزهایی از سال است که دیگران مشغول زندگی خود هستند و به سفر فکر نمی کنند. در آخر می توان گفت برای ارزان سفر کردن با هواپیما حتما از بلیط های چارتری هواپیما استفاده کنید تا در عین ارزانی به راحتی و آسایش سفر کنید.