صفحه اصلی درباره ما قوانین و مقررات راهنما فی بلیط تماس با ما

در حال تلاش هستیم تا این قسمت را راه اندازی کنیم.

در حال تلاش هستیم تا این قسمت را راه اندازی کنیم.

مشهد و دیدار از حرم امام رضا (ع)

امام رضا علیه السلام امام ما شیعیان در در روز یازدهم ماه ذیقعده از سال ۱۴۸ پس از هجرت در شهر منور مدینه دیده به جهان گشود و سرانجام به دست مامون ملعون در آخرین روز از ماه صفر سال ۲۰۳ دیده از دنیا بست. در حال حاضر محل دفن امام رضا علیه السلام در شهر مشهد واقع در استان خراسان می باشد.

12 تیر ماه 99 ولادت و تاریخ تولد امام رضا علیه السلام

12 تیر ماه 99 ولادت و تاریخ تولد امام رضا علیه السلام

بنا به بسیاری از منابع معتبر و مورخان ولادت امام رضا علیه السلام در روز یازدهم از ماه ذیقعده در شهر مدینه صورت گرفته است و از قول مادر بزرگوار ایشان در کتب تاریخی نقل شده است: هنگامی که رضا علیه السلام را حامله شدم، به هیچ وجه بارداری خود را حس نمی کردم، تا زمانی که در خواب بودم صدای تسبیح و تمجید رضا علیه السلام را که با ذکر لا اله الا الله از شکمم به گوش می رسید با جان و دل می‌شنیدم. اما در صورتی که از خواب بلند می شدم دیگران صدایی به گوشم می‌رسید و زمانی که وضع حمل نمودم و بعد از به دنیا آمدن رضا علیه السلام نوزاد دو دست خود را بر زمین نهاده و سر به سجده گذاشته و در برابر خداوندگار جهانیان سجده کرده و زیر لب ذکر پروردگار می گفت. این خود به نوعی معجزه در زمان تولد امام رضا علیه السلام به حساب می آید و همچنین دیگر معجزات این چنینی در زندگی و تولد ائمه و پیامبران دیگری نظیر حضرت عیسی که در هنگام تولد خود لب به سخن گشود و از مادر خود مریم (ص) دفاع نمود نیز پیش آمده است.

زندگانی امام رضا علیه السلام

حضرت امام رضا علیه السلام قبل از آنکه سفر خود به مرو را آغاز نمایند در شهر مدینه که زادگاه این حضرت بود در حال زندگی و گذران عمر بود و در شهر مقدس پیامبر اکرم سلام الله علیها و اجداد مطهرشان به تبلیغ دین اسلام و همچنین به معرفی سیره نبوی به مردم آن زمان در شهر مدینه مشغول بودند. مردمان شهر مدینه نیز با توجه به سیره بسیار پاک امام رضا این امام همام را بسیار دوست داشتند و به ایشان همچون پدری دلسوز و مهربان توجه می‌کردند. تا قبل از اینکه سفر به مرو شروع شود با توجه به اینکه امام بیشتر سالهای عمرش را در شهر منور مدنی گذرانده بود، اما توانست پیروان و طرفداران بسیار زیادی در سراسر ممالک اسلامی کسب کند که همگی از پیروان گوش به فرمان امام رضا علیه السلام بودند.

در طی سخنرانی و گفتگوی که امام رضا علیه السلام با مامون درباره ولایتعهدی انجام داده بودند امام رضا علیه السلام فرموده بودند: به راستی که ولایتعهدی هیچ امتیاز و برتری به من نداده است، چرا که هنگامی که من در مدینه در حال گذران عمر بودم، سخن و فرمان من در مشرق زمین و مغرب زمین مورد توجه قرار می‌گرفت. همچنین زمانی که از کوچه پس کوچه های شهر مدینه عبور می کردم فردی عزیز تر از من وجود نداشت و مردم همیشه حاجت و خواسته هایشان را به نزد من آورده و تمامی نیازهای مردم را برطرف می ساختنم و این کار را فقط برای جلب رضایت پروردگار انجام می‌داده و مردم در نظر من بسیار بزرگ و عزیز بودند.

دوران امامت امام رضا علیه السلام

دوران امامت امام رضا علیه السلام و بعد از آن که پدر بزرگوار ایشان امام زمان علیه السلام به شهادت رسید آغاز شده و همچنین مدت زمان امامت و رهبری این امام بزرگوار ۲۰ سال به طول انجامید که در طی مدت امامت امام رضا علیه السلام، هارون رشید و محمد امین و همچنین مامون در حال حکمرانی بودند. توصیه به امامت امام رضا علیه السلام بارها و بارها توسط پدر بزرگوار و همچنین اجداد مطهر مطهر ایشان و رسول مکرم اسلام انجام شده است. به خصوص پدر بزرگوار امام رضا علیه السلام امام کاظم علیه السلام بارها و بارها با حضور در میادین و جوامع مختلفی که مردم مدینه و مردم نواحی دیگر حضور داشتند، امام رضا علیه السلام را به عنوان وصی و جانشین خود معرفی نموده و در همین خصوص یکی از یاران نزدیک امام موسی کاظم علیه السلام نق می کند: ما در جمع ۶۰ نفره حضور داشتیم که موسی بن جعفر علیه السلام ما را گرد هم جمع آورده و در حالی که فرزندش علی دست در دست ایشان داشت رو به ما فرمود: آیا می دانید من کیستم و ما هم پاسخ دادیم بله شما آقا و سرور ما هستید سپس ایشان فرمودند آیا میدانید لقب ما چیست؟ سپس ما گفتیم بله شما موسی بن جعفر بن محمد هستید. سپس آن حضرت رو به جمعیت فرمود آیا می دانید این فرد که با من است کیست؟ سپس جمعیت گفتند ایشان علی بن موسی بن جعفر هستند. سپس آن حضرت فرمود پس به شما گواهی می دهم که بعد از من علی به عنوان وصی و جانشین من بوده و بعد از مرگ من امامت من به وی انتقال می یابد.

7 آبان ماه 98 شهادت امام رضا علیه السلام

7 آبان ماه 98 شهادت امام رضا علیه السلام

درباره شهادت امام رضا علیه السلام باید بگم که این امام بزرگوار به دست مامون ملعون به شهادت رسید و در مورد شهادت ایشان نیز با توجه به کتب و موارد تاریخی عنوان شده است که مامون به یکی از خدمتکاران خویش دستور داد تا ناخن هایش را بلند نموده و بعد از آن که ناخن هایش به اندازه مشخص بلند شد، در بین ناخن های خود از زهر مخصوص استفاده کرده و با آن اناری را دانه کند و آن را به امام رضا علیه السلام به خورد و آن فرد نیز فرمان مامون را اجابت نمود. مامون نیز آن انار دان شده را که به زهر سختی آلوده شده بود به نظر امام برد و از امام خواست تا آن انار سمی و معصوم را بخورد. امام رضا علیه السلام از خوردن آن انار امتناع کردند، اما مامون اصرار بیش از حد انجام داده و حتی امام بزرگوار را به مرگ تهدید نمودند و آن حضرت با توجه به جبر مامون انار مسموم را خورده و دار فانی را وداع گفتند. در حال حاضر حرم امام رضا علیه السلام در شهر مقدس مشهد در استان خراسان رضوی واقع می باشند و هر سال تعداد زیادی از عاشقان ائمه به این شهر مقدس با هدف زیارت امام رضا علیه السلام وارد می گردند.