صفحه اصلی درباره ما قوانین و مقررات راهنما فی بلیط تماس با ما

در حال تلاش هستیم تا این قسمت را راه اندازی کنیم.

در حال تلاش هستیم تا این قسمت را راه اندازی کنیم.

شهادت امام رضا و آیین خطبه خوانی

از میان دوازده امام ما شیعیان تنها یک نفر در ایران دفن شده است. از این رو هر ساله در روز شهادت این امام رئوف زائرین بسیاری به مشهد سفر می کنند. بیش از 100% عاشقان امام با دیدن عکس امام رضا از خود بیخود می شوند. گویی رنج شهادت ضامن آهو برایشان تازه می شود. بیشتر شیعیان دنیا تلاش می کنند تا در تاریخ 28 صفر خودشان را به حرم برسانند. اگر خوش شانس باشند حتی از بلیط هواپیما لحظه آخری نیز بهره مند می شوند. تا بتوانند خودشان را برای این روز عزیز به حرم برسانند.

7 آبان ماه 98 تاریخ شهادت امام رضا (ع)

می دانیم که در روز شهادت امام رضا، مراسم خاصی در حرم برگزار می شود. دیدن این مراسم با عکس امام رضا کفایت نمی کند. باید در این روز و شب در حرم حضور یافت، تا حس فوق العاده باور نکردنی این لحظه را تجربه نمایید. باید بگوییم هیئت های عزاداری که در این ایام به مشهد سفر می کنند، جلوه ای خاص به حرم می دهد. حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که با دیدن عکس امام رضا غم به دلتان بنشیند. اما حسی که در روز شهادت این امام در مشهد تجربه می کنید، فراموش نشدنی خواهد بود. آیین خاصی که در تاریخ شهادت امام رضا در حرم برگزار می شود، سالهاست که به عنوان آیین ویژه ملی به ثبت رسیده است.

جلوه های خاص و به یاد ماندنی در ایام سوگواری امام رضا

اگر در تاریخ شهادت امام رضا به مشهد سفر کنید، از نزدیک شاهد جلوه های خاص و به یادماندنی از مراسم در این شهر خواهید بود. سوژه هایی ناب برای عکس امام رضا که هر ساله توسط عکاسان به ثبت می رسد. می توانید در این ایام با مراسم تعزیه خوانی اطراف حرم، پخش نذری توسط عزاداران، تجمع جوانان و نوجوانان از سراسر ایران برای عزاداری و... رو به رو شوید. برای پیوستن به جمع عزادارن امام هشتم کافیست اقدام به تهیه بلیط نمایید. حتی شده است بلیط هواپیما لحظه اخری را از دست ندهید. تا علاوه بر زیارت امام هشتم، از این ایین خاص و جلوه های به یاد ماندنی 28 صفر نیز بازدید نموده باشد.

تنها هشت رو پس از پیاده روی باشکوه اربعین امام حسین، مردم از گوشه و کنار ایران خودشان را برای پیاده روی به سمت حرم امام رضا آماده می کنند. حتما در سایت ها با عکس امام رضا در این ایام بسیار برخورد داشته اید. اما می دانیم که هرگز تصاویر نمی توانند حس عمیق را به انسان منتقل کنند. باید در آنجا حضور داشت تا با تمام وجود این حس ناب را تجربه کرد. پیاده روی مردم به سمت حرم امام رضا، از باشکوه ترین صحنه های عکس امام رضا و ولایت مداری مردم ایران است. عکس حرم امام رضا را در گوشه و کنار شهرهای ایران مشاهده می کنید. از این رو همه دلتنگ زیارت این امام رئوف می شوند. ایستگاه های صلواتی که در مسیر حرکت زائرین به سمت مشهد مستقر می شوند، سوژه ای ناب برای عکس امام رضا است. تمامی این تصاویر در آرشیوها ماندگار می شوند. تا به ایرانیان و جهانیان نشان دهند که هنوز درد از دست دادن امامان شیعیان تازه است.

عکس امام رضا و خاطره ای از آیین خطبه خوانی

یکی از آیین های سنتی در ایران که هر ساله در شب شهادت امام رضا برگزار می شود، آیین خطبه خوانی است. سوژه ای ناب از عکس امام رضا و مراسم سوگواری این امام رئوف. این مراسم هر سال دو بار در حرم امام رضا برگزار می شود. در غروب روز شهادت خادم های امام رضا از مسیری مشخص با شمع هایی روشن که در دست دارند، به سمت حرم به راه می افتند. هر کس عکس امام رضا را در این شب مشاهده می کند، دردی عمیق بر جان او می افتد. حسی که همراهی با این کفشداران، خدام ها، دربان ها و فراش های در انسان به وجود می آورد، توصیف ناپذیر است. تنها باید این شب را تجربه نمود تا از حس خاص آن بهره مند شد.

مرید های امام همگی در ایوان نقاره خانه در حالی که شمع به دست دارند، گرد هم جمع می شوند. پس از آن شروع به حرکت در صحن می نمایند، در حالی که رضا، رضا گویان شمع به دست دارند. حتما عکس حرم امام رضا را در این شب مشاهده کرده اید. باید بگوییم این آیین سنتی بی نظیر است. در همین حال یکی از مداحان اهل بیت، خطبه مخصوص به شهادت امام رضا را، در حالی که شمع به دستان را همراهی میکند، قرائت می کند. عکس امام رضا در این شب بی نهایت حزن انگیز است. به یاد دارم سال پیش در این شب و با اغاز خطبه خوانی، اسمان نیز باریدن گرفت. حتی آسمان هم در این شب عزاداری نمود. جلوه ای خاص و فوق العاده به عکس امام رضا داد. انقدر حس خاصی بود که حتی از توصیف آن عاجز هستم. پس از این که خادمین امام رضا خطبه خوانی کردند، دسته ای از قاریان و حافظان قرآن وارد صحن می شوند. در حاله که لاله هایی با شمع های روشن در دست دارند. قاریان و حافظان از مقابل خادمین عبور می کنند و به خطبه خوانی مشغول می شوند. عکس امام رضا در این شب سوژه ای بی نظیر برای عکاسان است.

زنان نوغان و عزاداری برای شهادت امام هشتم

یکی دیگر از آیین های قدیمی در سالروز شهادت امام هشتم، عزاداری زنان نوغان است. این آیین بیش از 1200 سال است که در این شهر برگزار می شود. با خرید بلیط هواپیما لحظه اخری می توانید در این روز خودتان را به حرم برسانید. عکس امام رضا و عزاداری باشکوه زنان ناغان را حتما در کتاب های تاریخی مشاهده نموده اید. در روز شهادت این امام زنان محله نوغان مهریه های خود را به شوهرانشان بخشیدند، و اجازه گرفتند تا در مراسم سوگواری این امام شرکت کنند. مراسمی باشکوه که اگر آن زمان ممکن بود، می توانست به عنوان بهترین سوژه ی عکس امام رضا در تاریخ ثبت شود. اما تنها خاطره ای از این سوگواری به یاد مانده است. این مراسم هنوز هم برگزار می شود. در روز 28 صفر زنان این شهر به شیون و زاری می پردازند.